Daday Çömlekçiler At Çiftliği

image
Meşenin, ardıcın, söğüdün salkımının, çamın kızılının, karasının arasından geçilerek ulaşılıyor Ballıdağ eteklerindeki Çömlekçiler köyüne... Halk arasında “Çölmeçler” diye bilinen köyün en önemli özelliği, uluslararası atlı turizm merkezine sahip olması.
Atları, “insandan sonra insana en yakın varlık” olarak nitelendiren Nedim Bıyıklı, bundan yaklaşık on beş yıl önce bir at çiftliği kurar, doğup büyüdüğü Kastamonu'nun Çömlekçiler köyünde. Hem de bir iddia üzerine. Yıllar önce, Dadaylılar Bartın'da bir at yarışına katılırlar; dokuz atın katıldığı yarışta dokuzuncu olunca, utançlarından ne yapacaklarını bilemezler, ama içlerinden “Gelecek yıl görüşürüz,” derler.
Hemen ertesi yıl, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda, Atatürk'ün Kastamonu'yu ziyareti dolayısıyla geleneksel olarak düzenlenen at yarışlarına hazırlanır Dadaylılar. Hem de öyle bir yarış ki, 3 bin nüfuslu ilçede 18 bin bilet satılır Daday Kelebek Çayırı'nda gerçekleşecek yarış için. Nedim Bey'in atlarının da dereceye girdiği yarışa Almanya'dan bile katılanlar olur.İşte bu yarış sırasında, eşi Alman olan bir Türkle tanışır Nedim Bıyıklı ve Çömlekçiler köyündeki atlı turizm serüveni de böylece başlamış olur. Önce bir atlı turizm işletmecisi olan Alman Karl Hans Brober gelir köye. Ardından da 22 ülkeden yüzlerce turist. Bir “at sevdalısı” olan dönemin Daday Belediye Başkanı Bıyıklı, Çömlekçiler'deki biniciliğe uygun arazisini, evlerini, ahır ve atlarını ilk beş yıl ücretsiz olarak Alman işletmeciye verir.
İlk yıllarda köy insanının şaşkın bakışları altında ata binen sarışın Alman turistler, restore edilen köy evlerinde konaklar, Taşçılar Göleti'nin serin sularını aşarak bütün gün yaylada ata biner, çiftliğe döndüklerinde ise etli ekmek yiyip, yayık ayranı içerek dinlenirlermiş... Ta ki, Nedim Bıyıklı ile Brober arasındaki anlaşma sona erinceye kadar. Brober ülkesine dönmüş. Sonrasında Nedim Bıyıklı eşi, kızı, oğlu, gelini ve torunu Barış'la var gücüyle çalışmaya başlamış.
Büyükbabasının her yaptığını adım adım izleyen küçük Barış, Nedim Bıyıklı'nın çiftlikteki en büyük yardımcısı. Atların hepsiyle arası çok iyi Barış'ın. “Atlarımızın hemen hemen hepsi yerli. Bir tane büyük atımız var, Arap atı. Bir de büyükbabamın atı var. O da yarış atı. Ben beş yaşından beri ata binebiliyorum. Misafirlere rehberlik de edebiliyorum. En çok da Kiraz ablamla birlikte biniyoruz ata.”Barış'ın Kiraz ablam diye söz ettiği Kiraz Özdoğan henüz 16 yaşında ve Çömlekçiler Atlı Turizm Merkezi'nin müdavimlerinden. Kiraz, arkeolog olan annesinin bir yüzey araştırması sırasında keşfettiği Çömlekçiler köyüne, dört yıldır her yaz geliyor.

Köye gelme nedenini atlar, temiz hava ve sessizlik olarak özetleyen Kiraz, burada ata binmeyi öğrendiğini, eşsiz dağ havasında doğal besinlerle beslenmenin, kitap okumanın, atla yürüyüş yapmanın, pinpon oynamanın kendisini dinlendirdiğini söylüyorAtlı turizmi Kastamonu'ya yerleştirmek için seferber olan Nedim Bıyıklı'nın anlattığına göre, at çiftliği hakkında yerel ve ulusal basında çeşitli yazılar yer almış. Durum böyle olunca da Atlı Turizm Merkezi turistlerin büyük ilgisini çekmiş. Doktorlar, akademisyenler, işadamları, kısaca her meslekten ve yaştan doğa ve at düşkünü buraya geliyor.

Bıyıklı, “Çok sık ağırladığımız konuklarımız var. Nasıl gelmesinler ki?” diyor, “Temiz hava, yayla ve gölette atlı yürüyüşler, pınarbaşında mağara ziyaretleri, etli ekmekler, halis tereyağlar, yoğurtlar, sütler ve akşamları mangal partileri...” Birkaç yıl öncesine kadar günde iki kez, atla bütün ilçeyi dolaşan Bıyıklı'nın at yarışlarına da büyük ilgisi var. Şimdiye dek katıldığı yarışlardan çoğunlukla birincilikle ayrılan Nedim Bey'in 19 kupası bulunuyor. Çiftlikteki atları göstererek konuşmasına devam ediyor: “Bakın şu Layda, benim atımdır. Azerbaycan kökenlidir. Layda, rahvan attır ve asla dört nala koşmaz. Layda'yı ne kadar da sıkıştırsanız, yürüyüşünü bozmaz. Şuradaki Nazmiş safkan Arap'tır, Veliefendi'de koşmuşluğu vardır. Diğerleri de Leyla ve Cici; bakın Cesur da orada.”
Bıyıklı, at binmenin yararlarına değinmeden de edemiyor: “Ata binmek çok yararlıdır, insanın vücudunun her yanı antrenman yapmış olur. Ata binenin iştahı açılır, ama kilo almaz. Atla, burada istediğiniz yere gidebilirsiniz. Mesela buradaki yaylaya yürüyerek gitmek mümkün değil, ama ben atımla bir saatte orada olabilirim.”
Çömlekçiler, Daday ilçesine 7, Kastamonu'ya ise 37 kilometre uzaklıkta. Kastamonu'dan Daday'a, oradan da köye her gün belirli aralıklarla ulaşım yapılıyor.
İnsanlara en yakın varlık olan atlarla geçireceğiniz bu tatilin, diğerlerine hiç benzemediğini göreceksiniz.
Fadile Paksoy Baygül

e-Broşür

e-brosur

Daday At Çiftliğimiz Broşürü
PDF - 11.66 MB

Online Olanlar

Şu anda 2 konuk çevrimiçi

At Çiftliğimiz

daday268
Sizce böyle bir gezide dizginler kimin elinde? Çömlekçiler köyüne gidenin mi, yoksa insanı oraya çeken büyünün mü?

ÖZNUR HEPŞERBETÇİLER

Rezervasyon

onlinerezervasyon